Blog

100. Maymun Fenomeni / 100th Monkey Phenomenon

(ENGLISH BELOW)

Pasifik Okyanusu’nda irili ufaklı birçok ada bulunur. Bu adalarda Macaca Fuscata türü Japon maymunları yaşıyor. Bu adalardaki maymunların doğal ortamları içindeki davranışları otuz yılı aşkın bir süre boyunca bilim insanları tarafından gözleniyor

1952’de Koshima Adası’nda bilim insanları maymunların beslenmesi için kumların içine tatlı patates bırakıyorlar.

Bu adanın maymunları da tatlı patatesin tadından hoşlanıyor; ama yiyeceklerinin kumlu olması hiç de hoşlarına gitmiyor. Ama kumlu da olsa tatlı patatesleri yemeye devam ediyorlar.

Bir gün, on sekiz aylık İmo isimli dişi maymun tatlı patatesleri en yakın su birikintisinde  yıkayarak yemeyi akıl ediyor. Bu buluşunu annesine de öğretiyor. İmo’nun arkadaşları da patateslerini  yıkayarak yemeyi öğreniyor ve kendi annelerine de öğretiyor. Bu yeni davranış biçimi bilim insanlarının gözleri önünde, yavaş yavaş maymunlar arasında yayılıyor

Bu daha sağlıklı ve zevkli yeni davranış biçimini, çocuklarını taklit ederek, onlardan yeni bir şey öğrenen yetişkin maymunlar da kazanıyor. Yeniliklere açık olmayan, çocuklar ve gençlerden de öğrenebileceğini düşünmeyen, kendi bildiklerini tekrar eden yetişkin maymunlar ise kumlu patates yemeye devam ediyor.

1958’in sonbaharında çok şaşırtıcı bir şey oluyor. Koshima maymunlarının bir kısmı  (diyelim ki 99 maymun) artık patateslerini suda yıkayarak yemeyi öğrenmiş oluyorBir sabah, gün doğarken yüzüncü maymun da patateslerini yıkayanlar arasına katılıyor. İşte o an her şey değişiyor! Aynı günün akşamı, adadaki hemen hemen tüm maymunlar,  patateslerini yemeden önce yıkamaya başlıyor.  Yüzüncü maymunun ilave enerjisi her nedense devrim yaratıyor!

Bilim insanlarını şaşırtan asıl sürpriz; bu adayla doğrudan bir ilişkileri olmadığı halde, diğer adalardaki maymun kolonilerinin de aynı anda patateslerini yıkamaya başlamalarıdır. Yeni bir düşünce ve davranış tarzı , toplumları oluşturan fertlerin belirli bir oranı tarafından benimsendiği an; bu yenilik, mesafelerin önemi olmaksızın zihinden zihne aktarılabiliyor.

Şimdi 100.maymun ya da 45.maymun olmanın ötesinde istediğiniz değişim için o davranış biçimini yaşamınızda uygulamanızı önemini görebiliyor musunuz?

Ve aslında kıyaslamayı, rekabeti bırakmayı öğrenirsek BİRLİK olup kolayca nasıl ilerleyebileceğimiz net değil mi …?

Sevgiyle Demet,

Budva- 2019 Aralık

———————————————————————————————————————————–

There are many islands in the Pacific Ocean. Macaca Fuscata species Japanese monkeys live on these islands. The behavior of monkeys on these islands in their natural habitat has been observed by scientists for over thirty years.

In 1952, on Koshima Island, scientists leave sweet potatoes in the sand to feed monkeys.

The monkeys on this island also enjoy the taste of sweet potatoes; but they don’t like their food being sandy. But they continue to eat sweet potatoes, albeit sandy.

One day, an eighteen-month-old female monkey named Imo is thinking of eating sweet potatoes by washing them in the nearest pond. She teaches her discovery to her mother. Imo’s friends also learn to eat potatoes by washing and teaching their mothers. This new behavior is slowly spreading among the apes in front of scientists. 

This new, healthier and more enjoyable way of behavior is acquired by adult monkeys who imitate their children and learn something new from them. Adult monkeys, who are not open to innovations, do not think they can learn from children and young people, repeat their own knowledge and continue to eat sandy potatoes.

In the autumn of 1958 something very surprising happens. Some of the Koshima monkeys (say, 99 monkeys) are now learning to eat their potatoes by washing them in water. That’s when everything changes! In the evening of the same day, almost all monkeys on the island begin to wash their potatoes before eating them. The additional energy of the 100th monkey is revolutionizing for some reason!

The real surprise that surprised scientists; the monkey colonies on the other islands began to wash their potatoes at the same time. A new way of thinking and behavior is adopted by a certain proportion of individuals who make up societies; this innovation can be transferred from mind to mind, regardless of distances.

Now can you see the importance of applying that behavior in your life for the change you want beyond being 100th monkey or 45th monkey?

And isn’t it clear how we can become UNION and easily move forward if we learn to compare, to quit competition …?

Loves Demet,

Budva- December 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir