Yetişkin Yogası

Binlerce yıllık bilgilerin günümüze uzantısını deneyimliyoruz yoga derslerinde. Üstatların, dönemin bilge kişilerinin doğayı ve diğer canlıları gözlemleyerek insanların nasıl daha sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olacaklarını ilham almaları ve bu gözlemlerini insan yaşamına entegre etmelerinin ürünüdür YOGA.

Bir yaşam tarzı olarak düşünmenizi, beslenmenizi, nefesle ilişkinizi, bedensel duruşlar sayesinde artık bilimsel olarak da kabul edilen sağlıklı ve uzun yaşamı, açık ve zinde bir zihni bütünsel olarak güçlü ve mutlu bir insanı kapsar.

Demet Dernek derslerinde, her ne kadar haftada 2şer saatlik çoğunluğu asanalardan (bedensel pratiklerden) ibaret deneyimlerin yoganın kocaman enerjisinin küçük bir parçası olduğunu belirtse de zamanla bu enerjinin genişleyeceğini savunur. Bedensel bir dönüşüm ve kişinin yorgunluk, stres alanlarından uzaklaşılması için ihtiyaç duyulan bir alandan zamanla çok daha büyük etkiler bırakmaya başlar.

Dersler 1.15 dk sürmekte ve nefes, ısınma, asana, meditasyon ve gevşemeyi deneyimletmektedir.

Her ne kadar başlangıç orta ileri seviyeleri olsa da aslında kronik bir sağlık sorununuz yoksa genelde sınıflar karma niteliği taşır. Çünkü deneyimlenen ilk yoga dersine kadar herkesin bedenini kullanma şekli birbirinden farklıdır.

Kimi yürüme alışkanlığından dolayı güçlü bacaklara, kimi çocukluğundan beri oturma alışkanlığından esnek bir bedene sahip olabilir. Daha önce yapılmış sporların etkisinide kişiler derslerde hissetmektedir. O ana kadar hiçbir şey yapmadığını söyleyen yoga öğrencilerinin rahat düşünme tarzlarından dolayı uzun süredir yoga yapmalarına rağmen stres altında çalışan kişilere göre çok daha rahat medite oldukları gözlemlenir.

Bu açıdan yoga derslerindeki seviye kişinin bedensel ve zihinsel durumuna göre gün gün bile değişiklik gösterir. Yogayı öğrenmek yeni bir dil öğrenmeye benzer. İstek, disiplin, azim ve kararlılık yogada derinleşmeye götüren etmenlerdir. Hediyesi ilk dersten itibaren boldur.

Hatha yoga uygulaması en eski yoga türlerindendir. Sanskritçe kökenli HA güneş, THA ay anlamına gelir. Bizlerin eril ve dişil alanlarının dengesi üzerine dersler yönetilir.

Bugüne kadar yoga dersleri aracılığıyla, muhteşem duygulara kendini açanlar, çeşitli bağımlılıklarını bırakanlar, ağır derecede boyun, sırt, bacak, bel ağrılarından uzaklaşanlar, dengeli hormon yapısına ulaşanlar, meditasyonun gücü sayesinde düşünce biçimlerini kontrol etmeyi öğrenerek zihinlerini yönetenler, nerede olurlarsa olsunlar kendi pratiklerini devam ettirenler oldu.

Yoga insana dair olduğundan, her yaştan herkes yoga derslerine katılabilir.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuzla birlikte hareket etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Hatırlayın hiçbir yoga eğitmeni doktor değildir, sizin tahlil ve rontgen sonuçlarınızı göremediğinden ve yorumlayamadığından karar alması mümkün değildir.

-Ücretler, sınıf ve online yoga dersleri için tıklayın.