Yoga Nedir

Yoga Nedir?

NAMASTE!

Sanskritçe bir kelime olan yoga kelimesi, sözlük anlamı ile birleştirmek, bir olmak demek. Benim içinde bu anlamla paralel olarak, bedenimi en ince ayrıntılarına kadar deneyimlemek, çalıştığım, odaklandığım,istediğim kısımlarda güçlenmek, esnemek ve ruhumla zihnimi ve bedenimi aynı hizaya getirme pratiği olarak ifade buluyor.

Beden üzerinde çalışmalar yoganın eylemsel kısmını kapsıyor. Nefes ve duruşlardaki derinleşme anları zihin üzerinde de muazzam bir etkiye sahip. Meditasyon ve derin gevşeme ile kendinizi dünyevi etkilerin ötesinde bulabilirsiniz.

Derslerimi verirken öğrencinin kendisine ve bedenine izin vermesi, sahip çıkması, saygı duyması çok önemli. Ne kadar esnek ya da güçlü olduğunuz belirleyici değil yani.

Yogada ilerledikçe bunun ileriye doğru yol almaktan çok derinleşmek olduğunu kavrayabilrsiniz, zamanla organik olarak güç, esneklik ve denge yerleşir pratiğinize.

Herkes, her yaşında yogayı yaşamına davet edebilir. Her ders bedenin ne kadar çabuk öğrendiğini, geliştiğini, güçlendiğini ve açıldığını deneyimlerken, zihninizin sessizce köşesinde kaldığı anların huzurunu gözlemleyebilirsiniz.

Derslerimi grup, bireysel ve kurumlarda kapalı gruplar olarak ilerliyor.

Özünüzü zihnimin saygısı, kalbimin sevgisiyle selamlarım. (Namastenin anlamı)

Yoga benim yolculuğumun, hayatımın en önemli parçası. Bazen yavaşlamayı, bazen güçlenmeyi, bazen esnemeyi, bazen öylece durmayı ama en çok derinleşmeyi deneyimlediğim ve sizlerle de tüm bu yolculukları hatırlattığım muhteşem bir hazine. ‘’