Blog

YOGA DEĞİL, YOYO ONLAR!! Yoga aslında böyle bişey değil!


Yogada katıldığım workshoplar haricinde üç ana eğitim aldım.

Bir eğitmenim 30 yaşlarında jimnastik ve dansçı kökenli idi.

Bi eğitimenim 70’lerinde fizyoterapist. Türkiye’nin dört bir yanından tesisine gelen,  tıbbın bizden bu kadar dediği kişilere uyguladığı yoga, nefes, masaj ve beslenme değişiklikleri ile muazzam dönüşümler yaşatıyor.

Biri de Hindistan’da küçük yaşlarında gurusu tarafından yetiştirlerin, şu an Dünya’nın dört bir tarafında eğitim, meditasyon, seminerler veren ve yogayı bir yaşam haline getirmiş gerçek bir yogi.

Bu aldığım üç eğitimde kendi eğitmenlik ahlakım için belirlediğim en önemli şey, egomun uğruna derslerimi ve öğrencilerimi yem olarak kullanmamaya olan sözüm oldu.

Derslerden önce öğrencilerimle sohbet ederim, yaşam tarzları, bugüne kadarki bedensel ve zihinsel faaliyetleri, hastalıkları üzerine bilgim olur. Derslerimdeki hareketlerimi, meditasyon ve nefes egzersizlerimi belirleyende bilgim dahilinde öğrencilerime uygun düzenlerim.

Peki şu an neler oluyor??  Ah neler oluyor neler . YOGA DEĞİL; YOYO GİBİLER!!Özellikle yoga eğitimi verdiğim öğrencilerin kafasında ‘Baş üstü duruşlar ve esnek (seksi) duruşlar yapamayabilirim !! kaygısı!

Yoga bir dönem ommmmmmmm mantrasıyla öylece oturmak olarak anılırken şimdide garip garip hareketler bütünü olarak anılmaya başlandı.

Bu kapsamda akrobatik hareketlerle, Dünyaca ünlü isim yapmış sevgili eğitmenlere bile bakarsanız Amerika ve Avrupa kökenliler. Hindistanda yaşamını yoga felsefesi temelinde inşaa eden hiçbir hocada bedeninle yoganın pazarlandığını görmezsiniz zaten.

Çocukluğundan beri sadece bedenen değil ZİHNEN geçtiği eğitimler sonucu esnektir ve güçlüdür o kişiler. Zihninin sınırlarını aşmak üzere yaptığı nefes ve meditasyon çalışmaları, beslenme şekilleriyle bu durum organiktir.

Şu an manipüle edilen YOGA ise, zorlayıcı bedensel duruşlara esir olmakta. Hatta bazı dersler sadece buna yönelik yapılıyor. Yanındaki arkadaşın ya da eğitmeninden yardım isteyip geriye esnemeler yapmak, bacaklarını iki yana zorlayıcı nefeslerle ayırmak, arkana duvarı alıp boyun omurlarını önemsemeden baş üstü kalmak !!!!!

Yapmayın, etmeyin ve size de bunları yaptıranlardan uzaklaşın! Bedeniniz ve zihniniz ruhunuzla birlikte hareket ederse UYUM vardır.

Birçok haber çıkıyor; kalça eklemlerinden problemler yaşayan, boyun ve bel omurlarında sorunlar olan, hatta artık yoga bile yapamayan yoga eğitmenleri var. Çünkü içsel olarak hazırlanmadan antreman yapar gibi yoga matına çıkarsan kendini içten oymaya başlarsın, sonunda da dirence direnç gösterir ve kırılırsın. Aslından Dünyanın seni manipüle ettiği çoğu şeye yoganı da dahil etmiş olursun.

Ben Dada’ yı izledim. Nasıl yogi olunuyor, 20 gün onunla yaşayarak gözlemledim. Bize verdiği eğitimlerde en çok neleri önemserdi biliyor musunuz?

Doğayla ilişkimiz, yemek yaparken ve sonrasındaki halimiz, ne kadar üretken, paylaşımcı ve yardımsever olduğumuz. Sabahları gün doğmadan kendimizle kalmak adına yaptığımız meditasyonlar, bize empoze edilen ve hiçbir işe yaramayan çöp besinlerden ve düşüncelerden kendimizi arındırma yöntemlerimiz. Bedensel ve zihinsel temizlik anlayışımız. Zerafetimiz. Kibirden uzaklaşma çabalarımız. Ve SEVGİ kapasitemiz.

Asanalara gelince, meditasyon için 1 saat bedeninizin rahatlıkla iyi hissedeceği hale gelmek için çalışın dedi, ve o kadar önemsemeyin bu bir yarış değil ve asla olmamalı.

Hepimizin ihtiyacı farklı, geldiği, doğduğu, büyüdüğü yer farklı ve gitmek istediği yerlerde farklı. O yüzden benim buyurmamı değil, kendi içsel algınızı takip edin.  O zamanlar şu an ki bilincimde olmadığımdan bu kadar derin düşünmemiştim bile ama şimdilerde kendilerine eziyet eden ya da yoga altında sistemde ruhlarını ezenleri görünce BEDENSEL DURUŞLARI O KADARDA ÖNEMESEMEYİN demesini anladım.

Eğer geçmişinizde bale ve jimnastik eğitimi yoksa esneme konusunda kendinize esnek olun. Profesyonel spor geçmişiniz yoksa core bölgenizin güçlenmesi, bacak kol kaslarınız için kendinize zaman tanıyın.

Benim yapmadığım, kendimi hazır hissetmediğim onlarca bedensel duruş var. Yaşamıma bakıyorum ara ara, maddi manevi kendi gücümü ve potansiyelimi yaşıyorum. Birilerinden destek alarak hayatta ilerlemediğim gibi yoga pratiklerimde de buna ihtiyaç duymuyorum.

Kısaca evet yoga biliyorum daha bilmeye kendimi açıyorum ve öğretiyorum.

Sizde YOGA YAPIN KISACA. Sadece mat üzerinde değil, genel hayatınızın düzeninde. Yani, İyi düşünün, iyi konuşun, iyi görün; olabildiğince!!.

Yoyo gibi bir ileri bir geri yaşamınızla oynanmasını istemiyorsanız, kurallarınızı belirleyin ve gerçek anlamda köklenin ve potansiyelinizde genişleyin. Siz genişledikçe Kozmik de size hediyelerini gönderecek!

Sevgilerimle Demet.

 

**Yogayı yazıdaki şekliyle öğrenmeye ve yapmaya dair istek duyarsanız online eğitimlerim ve derslerimle ilgili bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir