Blog

YOGA İLE IŞIK BEDENİNİZDEN AKSIN

 

YOGAYI DAHA ÇOK KADINLARIN TERCİH ETME SEBEBİ NEDİR?

Yoga öğrenmeye başladığımda sınıftaki katılımcılarının çoğunluğunun genelde de hepsinin hemcinsim olması dikkatimi çekmişti. Tabii o zamanlar sorsalar kadın kadına çok da mutlu ve rahattım zaten.

Sonraları özellikle de eğitmenlik eğitimlerimden sonra başka bir konu daha dikkatimi çekmeye başladı. Evet yoga yapanların çoğunluğu kadındı ama guruların, üstadların, dünyada ün yapmış olan hocaların çoğunluğu erkekti!

Türkiyede bu konuda bir istatik bulamadım ancak Yoga Women belgeselindeki bilgilere göre Amerikada 20 milyondan fazla kişi yoga yapıyor %85i de kadın. Zaten sayıyı bilmesekte Amerikadaki tanıdıklarımın söylediği şu, burada yogaya gidiyor musun diye sorulmuyor, senin yoga merkezin hangisi diye soruluyor diyorlar. Bizde de yavaş yavaş başladı bu trend çok şükür.

Bazıları pıtırak gibi büyüyen eğitmen popülasyonuna laf etse de ben çok memnunum. Her hocanın çektiği bir öğrenci kitlesi var zaten. hatta herşeyden önce çekim yasası var. Bir hocayı hoca yapan da sertifikası olmuyor, öğrencileri varsa yoga dersleri verebiliyor ve buna ait değilse öğrencisi doğal olarak olmayacaktır. Boşuna büyük büyük konuşmalar gerek yok bana göre. Neyse bu başka bir yazı konusu olmaya aday =)

Dönelim erkek hocaların çoğunlukta olduğu bu akım neden Dünyada genelde kadınların tercihi oldu?

Araştırmalarım sonunda şöyle bir fikrim oluştu, Hindistan’ dan doğan yoga, kadının ikinci planda olduğu bir toplumdu hala da bu esintiler mevcut. O dönem kadının yoga yapması uygun görülmüyordu. Çünkü böyle değerli birşeyi ancak değerli olanlar erkekler yapmalıydı. Yoga yapmakta ısrar eden bazı kadınlar olmamış değil; ancak aile ve toplum tarafından dışlanmışlar.

Peki sonra ne oldu da kadınlara rahatça ulaştı yoga? Bir cümle ile ışık ışığa kayıtsız kalamıyor. Dünyevi olarak açıklamak gerekirse: Amerika’ ya yoganın gelmesiyle birlikte burada daha özgür olan kadınlar kolayca keşfetmiş yogayı ve derinden ilgilenmeye başlamışlar. Zamanla televizyonlar aracılığıyla evlere de girmiş yoga, üzerine yazılar yazılmaya, araştırmalar yapılmaya ve bilimsel olarak da etkileri kanıtlanmaya başlamış ve her geçen gün bu veriler devam ediyor.

Nitekim, Harvard Üniversitesi Mezunu Jinekolog Sara Gotfried diyor ki:

HASTALARIM, HORMONLAR ÜZERİNDE ÇOK POZİTİF ETKİLERİ OLAN YOGA TAVSİYEME UYSALAR BANA GELMELERİNE GEREK BİLE KALAMAYACAK. YOGA DUYGUSAL TATMİN VE DENGEYİ SAĞLIYOR. ANKSİYETE, DEPRESYONU ÖNLÜYOR, UYKUYU DÜZENLİYOR. İLAÇSIZ YAŞAMI SİZE ALTIN TEPSİDE SUNUYOR.

İşin özü kişisel gelişim, değişim alanlarında da olduğu gibi kadın kendini keşfetmeye, egosula yüzleşmeye ve değişime daha açık. Biyolojik olarak bir canlı yaratma kapasitesine sahip olanlar olarak da zaten bu alanlarda kesinlikle daha kolay ve zarif ilerliyoruz. Özünde o kadar değerliyiz ki unutturulmaya çalışılan ışığımızı gördükçe dahasını istiyoruz. Başta eşim olmak üzere yakın çevremden de bu konulara ilgi duyanlar çoğalmakta, ve bu erkeklerinde gözlemlerime göre orta yanları kadına ve tüm canlılara saygı duyan, zarif, sevgi enerjileri açık olmaları. Çünkü spriitüel çalışmalar hart hurt enerji yerine daha hafif enerjilerle yol alabileceğiniz alanlar. inanıyorum ki kadınlar kendi değerlerini keşfedip, ışıklarını parlattıkça Dünya değişecek. Atlantis döneminde, ana erkin çağlarda tasvir edilen huzurlu dünyalar gibi ki bu da başka bir yazının konusu.

İyi ki varsınız, iyi ki varız..

Sevgiler Demet..

 

HAYATINIZDA YOGAYI DAHİL ETMEK İSTERSENİZ YOGA EĞİTİMİNE KATILABİLİRSİNİZ:

https://demetdernek.com/online-yoga-egitimi-egitmenlik-yolcugu/

 

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir